Jyväskylä Games, Jyväskylä

9.6.2018

 Jyväskylä Games
Jyväskylän Kenttäurheilijat
09.06.2018

 

M 100m

1)   Otto Ahlfors                     IkaalU                    10,53             

2)   Aleksi Lehto                     SeSU                      10,64             

3)   Willem Kajander                  BorgåAk                   10,73             

4)   Amiya Kumar Mallick              IND                       10,82             

5)   Konsta Alatupa                   KoTu                      10,85             

6)   Emmanuel Hitilasha               LahA                      10,96             

6)   Aleksi Tuononen                  ÄhtU                      10,96             

8)   Hannes Siitonen                  HKV                       10,98             

9)   Erno Mehtonen                    SavR                      11,02             

10)  Daniel Savolainen                JyväskKU                  11,05             

11)  Aaro Karjalainen                 LahdA                     11,14             

12)  Aleksi Sairanen                  KerimU                    11,20             

     Ville Hyttinen                   KuopRei                   DNS               

     Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  DNS               

     Jesse Väyrynen                   JyväskKU                  DNS               

     Markus Skyttä                    KouvU                     DNS               

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,8

1)   Emmanuel Hitilasha               LahA                      10,96             

2)   Erno Mehtonen                    SavR                      11,02             

3)   Daniel Savolainen                JyväskKU                  11,05             

4)   Aaro Karjalainen                 LahdA                     11,14             

5)   Aleksi Sairanen                  KerimU                    11,20             

     Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  DNS               

     Jesse Väyrynen                   JyväskKU                  DNS               

     Ville Hyttinen                   KuopRei                   DNS               

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8

1)   Otto Ahlfors                     IkaalU                    10,53             

2)   Aleksi Lehto                     SeSU                      10,64             

3)   Willem Kajander                  BorgåAk                   10,73             

4)   Amiya Kumar Mallick              IND                       10,82             

5)   Konsta Alatupa                   KoTu                      10,85             

6)   Aleksi Tuononen                  ÄhtU                      10,96             

7)   Hannes Siitonen                  HKV                       10,98             

     Markus Skyttä                    KouvU                     DNS               

 

 

Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,5

1)   Otto Ahlfors                     IkaalU                    10,49q            

2)   Viljami Kaasalainen              MiKV                      10,52q            

3)   Willem Kajander                  BorgåAk                   10,69q            

4)   Konsta Alatupa                   KoTu                      10,72q            

5)   Markus Skyttä                    KouvU                     10,74q            

6)   Amiya Kumar Mallick              IND                       10,75q            

7)   Aleksi Lehto                     SeSU                      10,75q            

8)   Erno Mehtonen                    SavR                      11,01q            

 

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,6

1)   Hannes Siitonen                  HKV                       10,95q            

2)   Aleksi Sairanen                  KerimU                    11,15q            

3)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  11,21q            

4)   Ville Hyttinen                   KuopRei                   11,30             

5)   Joel Turkka                      TampPy                    11,31             

6)   Niilo Mustalahti                 SeinäjSU                  11,41             

7)   Aapo Alenius                     KU-58                     11,44             

8)   Niko Mutikainen                  SavR                      11,54             

 

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,2

1)   Aleksi Tuononen                  ÄhtU                      10,99q            

2)   Emmanuel Hitilasha               LahA                      11,07q            

3)   Daniel Savolainen                JyväskKU                  11,09q            

4)   Aaro Karjalainen                 LahdA                     11,11q            

5)   Jesse Väyrynen                   JyväskKU                  11,17q            

6)   Juuso Peltola                    JyväskKU                  11,39             

7)   Leevi-Kalle Heikkilä             JyväskKU                  11,85             

8)   Veikka Mikkonen                  SavR                      11,91             

 

Alkuerät erä 4, Tuuli: +0,3

1)   Sakke Petäjäsaari                ValK                      11,32             

2)   Joonas Kokko                     LaVi                      11,38             

3)   Niko Nyman                       HämeenlTa                 11,44             

4)   Otto Ylöstalo                    IFSibboV                  11,66             

5)   Arttu Peltola                    JyväskKU                  11,72             

6)   Kristian Peltola                 JyväskKU                  12,03             

 

 

N 100m

1)   Sara Francis                     KiuU                      11,87             

2)   Johanna Kylmänen                 RaisKu                    12,09             

3)   Annika Haverinen                 KajKi                     12,33             

4)   Merituuli Jääskeläinen           LappUM                    12,41             

5)   Annika Hannola                   HKV                       12,50             

6)   Sonja Nousiainen                 MiKV                      12,52             

7)   Niina Karttunen                  SavR                      12,58             

8)   Karoliina Kujanpää               ValkHa                    12,60             

8)   Tanja Kokkonen                   LappUM                    12,60             

10)  Oona Laine                       YlöjU                     12,70             

11)  Iina Lehtimäki                   TP                        12,74             

12)  Maisa Laakso                     IFDr                      12,78             

13)  Ella Kumpulainen                 SavR                      12,90             

     Sonja Stång                      KuivAu                    DNS               

     Heli Halonen                     LahA                      DNS               

     Jenny Asplund                    LarsmoIF                  DNS               

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,8

1)   Annika Hannola                   HKV                       12,50             

2)   Oona Laine                       YlöjU                     12,70             

3)   Iina Lehtimäki                   TP                        12,74             

4)   Maisa Laakso                     IFDr                      12,78             

5)   Ella Kumpulainen                 SavR                      12,90             

     Heli Halonen                     LahA                      DNS               

     Jenny Asplund                    LarsmoIF                  DNS               

     Sonja Stång                      KuivAu                    DNS               

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,5

1)   Sara Francis                     KiuU                      11,87             

2)   Johanna Kylmänen                 RaisKu                    12,09             

3)   Annika Haverinen                 KajKi                     12,33             

4)   Merituuli Jääskeläinen           LappUM                    12,41             

5)   Sonja Nousiainen                 MiKV                      12,52             

6)   Niina Karttunen                  SavR                      12,58             

7)   Karoliina Kujanpää               ValkHa                    12,60             

7)   Tanja Kokkonen                   LappUM                    12,60             

 

 

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,6

1)   Johanna Kylmänen                 RaisKu                    11,87q            

2)   Sara Francis                     KiuU                      11,93q            

3)   Annika Haverinen                 KajKi                     12,21q            

4)   Merituuli Jääskeläinen           LappUM                    12,35q            

5)   Karoliina Kujanpää               ValkHa                    12,47q            

6)   Niina Karttunen                  SavR                      12,64q            

     Tiia Tammisalo                   EsIF                      DQ                

 

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,8

1)   Ida Aidanpää-Immonen             JyväskKU                  12,46q            

2)   Oona Laine                       YlöjU                     12,79q            

3)   Maisa Laakso                     IFDr                      12,82q            

4)   Oona Nieminen                    JyväskKU                  13,01             

5)   Milla Pirkkalainen               SavR                      13,08             

6)   Nina Mutanen                     JoensKa                   13,10             

7)   Reeta-Mari Mäntyselkä            KuopRei                   13,16             

 

Alkuerät erä 3, Tuuli: -0,7

1)   Sonja Nousiainen                 MiKV                      12,65q            

2)   Annika Hannola                   HKV                       12,71q            

3)   Iina Lehtimäki                   TP                        12,79q            

4)   Sonja Stång                      KuivAu                    12,94q            

5)   Satu-Maaria Pentinlehto          TampPy                    13,07             

6)   Neea Flyktman                    KaipVi                    13,12             

7)   Anniina Haapala                  JoutsPo                   13,46             

 

Alkuerät erä 4, Tuuli: +0,6

1)   Tanja Kokkonen                   LappUM                    12,44q            

2)   Ella Kumpulainen                 SavR                      12,91q            

3)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  12,97             

4)   Rosa Ylimaula                    JoeK                      13,00             

5)   Sanna Pihkala                    TampPy                    13,08             

6)   Mette Ukkonen                    MiKV                      13,36             

7)   Janika Heikkinen                 VarkKV                    14,07             

 

Alkuerät erä 5, Tuuli: +1,3

1)   Heli Halonen                     LahA                      12,83q            

2)   Hanna Siiskonen                  JoensKa                   13,52             

3)   Aino Viljanmaa                   JyväskKU                  13,56             

4)   Janina Jaatinen                  JyväskKU                  13,87             

5)   Laura Lundberg                   VarkKV                    14,15             

     Sini Toivola                     JyväskKU                  DNS               

 

 

M 400m

1)   Erik Back                        HIFK                      48,63             

2)   Tommi Mäkinen                    HKV                       49,35             

3)   Julius Uutela                    HKV                       49,36             

4)   Juho Vanhala                     HarJ                      49,40             

5)   Ilari Ryyppö                     TampU                     49,46             

6)   Niko Viljola                     HKV                       49,62             

7)   Juho Pirskanen                   KuopRei                   49,96             

8)   Elias Tuominen                   NaantLöy                  49,97             

9)   Teemu Keronen                    JyväskKU                  50,15             

10)  Aleksi Heimonen                  TampU                     50,67             

11)  Joel Turkka                      TampPy                    50,76             

12)  Daniel Lundmark                  HIFK                      51,01             

13)  Eemeli Välimäki                  NoormNo                   51,12             

14)  Kalle Raitala                    KoskKai                   51,26             

15)  Pietari Valoranta                JyväskKU                  52,42             

16)  Dani Lirkki                      JyväskKU                  52,68             

17)  Veikka Mikkonen                  SavR                      55,98             

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Aleksi Heimonen                  TampU                     50,67             

2)   Daniel Lundmark                  HIFK                      51,01             

3)   Pietari Valoranta                JyväskKU                  52,42             

4)   Dani Lirkki                      JyväskKU                  52,68             

5)   Veikka Mikkonen                  SavR                      55,98             

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Ilari Ryyppö                     TampU                     49,46             

2)   Niko Viljola                     HKV                       49,62             

3)   Elias Tuominen                   NaantLöy                  49,97             

4)   Teemu Keronen                    JyväskKU                  50,15             

5)   Joel Turkka                      TampPy                    50,76             

6)   Kalle Raitala                    KoskKai                   51,26             

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Erik Back                        HIFK                      48,63             

2)   Tommi Mäkinen                    HKV                       49,35             

3)   Julius Uutela                    HKV                       49,36             

4)   Juho Vanhala                     HarJ                      49,40             

5)   Juho Pirskanen                   KuopRei                   49,96             

6)   Eemeli Välimäki                  NoormNo                   51,12             

 

 

N 400m

1)   Aino Pulkkinen                   ÄänekU                    54,91             

2)   Katri Mustola                    KalajJu                   55,54             

3)   Wilma Lassfolk                   IFKr                      57,01             

4)   Veera Perälä                     SeSU                      57,53             

5)   Sara Jokinen                     TampPy                    57,95             

6)   Riina Heikkonen                  LappUM                    58,17             

7)   Heini Ikonen                     JyväskKU                  58,26             

8)   Janette Niemi                    JKU                       58,45             

9)   Jonna Jalkanen                   KarhKa                    59,10             

10)  Heidi Salminen                   JyväskKU                  59,16             

11)  Elin Mickos                      IFSibboV                  59,40             

12)  Sandra-Sofia Kosonen             SavonlRie                 59,52             

13)  Roosa Lahtinen                   TampPy                    59,77             

14)  Liisa Sätilä                     EspTa                     59,86             

15)  Petra Väänänen                   JoensKa                   1.00,92           

16)  Hanna Frostdahl                  IFDr                      1.00,93           

17)  Rosa Ylimaula                    JoeK                      1.01,11           

18)  Iina Takkula                     OulPy                     1.01,39           

19)  Vilma Jaatinen                   KalajJu                   1.01,86           

20)  Sanna Kekki                      HanH                      1.02,69           

21)  Essi Syrjälä                     TampPy                    1.03,50           

22)  Jenni Peräinen                   TampPy                    1.04,84           

23)  Pinja Purola                     OP                        1.05,92           

24)  Emma Pasanen                     LahA                      1.06,64           

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Heidi Salminen                   JyväskKU                  59,16             

2)   Sandra-Sofia Kosonen             SavonlRie                 59,52             

3)   Petra Väänänen                   JoensKa                   1.00,92           

4)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   1.01,86           

5)   Sanna Kekki                      HanH                      1.02,69           

6)   Jenni Peräinen                   TampPy                    1.04,84           

7)   Pinja Purola                     OP                        1.05,92           

8)   Emma Pasanen                     LahA                      1.06,64           

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Janette Niemi                    JKU                       58,45             

2)   Elin Mickos                      IFSibboV                  59,40             

3)   Roosa Lahtinen                   TampPy                    59,77             

4)   Liisa Sätilä                     EspTa                     59,86             

5)   Hanna Frostdahl                  IFDr                      1.00,93           

6)   Rosa Ylimaula                    JoeK                      1.01,11           

7)   Iina Takkula                     OulPy                     1.01,39           

8)   Essi Syrjälä                     TampPy                    1.03,50           

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Aino Pulkkinen                   ÄänekU                    54,91             

2)   Katri Mustola                    KalajJu                   55,54             

3)   Wilma Lassfolk                   IFKr                      57,01             

4)   Veera Perälä                     SeSU                      57,53             

5)   Sara Jokinen                     TampPy                    57,95             

6)   Riina Heikkonen                  LappUM                    58,17             

7)   Heini Ikonen                     JyväskKU                  58,26             

8)   Jonna Jalkanen                   KarhKa                    59,10             

 

 

M 1500m

1)   Simon Haglund                    IKFalken                  3.55,00           

2)   Ilari Piipponen                  KarhKa                    3.56,55           

3)   Perry Mackinnon                  CAN                       3.56,71           

4)   Niklas Heikkilä                  KuUS                      3.56,73           

5)   Jaakko Piesanen                  SaarijPu                  3.57,12           

6)   Wilho Hautala                    LahdA                     3.57,55           

7)   Jiri Karjalainen                 JoensKa                   3.57,69           

8)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   3.57,80           

9)   Vili Holopainen                  JoeK                      4.03,27           

10)  Alex Rauhala                     VasaIS                    4.05,24           

11)  Samu Heikkonen                   LappUM                    4.05,37           

12)  Mika Kotiranta                   JoensKa                   4.05,72           

13)  Aleksi Kivelä                    LempKiYU                  4.05,74           

14)  Jussi Huuskonen                  JyväskKU                  4.05,78           

15)  Vincent Quednau                  HKV                       4.10,75           

16)  Janne Kanerva                    LahA                      4.11,41           

17)  Miika Takala                     JyväskKU                  4.12,57           

18)  Joni Hulkko                      JalasjJa                  4.16,66           

19)  Leevi Kallio                     LahA                      4.16,79           

20)  Lauri Hassi                      OriP                      4.17,25           

21)  Arttu Simanainen                 JoensKa                   4.18,85           

22)  Carl Björkendahl                 PorvU                     4.20,56           

23)  Olli Harju                       KU-58                     4.25,28           

24)  Ville Lehtoniemi                 PorvU                     4.26,84           

25)  Samuel Auvinen                   JoensKa                   4.27,63           

26)  Benjamin Björkell                PorU                      4.29,91           

27)  Juuso Hava                       KU-58                     4.30,38           

     Teemu Ruippo                     JoensKa                   DNF               

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Vincent Quednau                  HKV                       4.10,75           

2)   Janne Kanerva                    LahA                      4.11,41           

3)   Joni Hulkko                      JalasjJa                  4.16,66           

4)   Leevi Kallio                     LahA                      4.16,79           

5)   Lauri Hassi                      OriP                      4.17,25           

6)   Arttu Simanainen                 JoensKa                   4.18,85           

7)   Carl Björkendahl                 PorvU                     4.20,56           

8)   Olli Harju                       KU-58                     4.25,28           

9)   Ville Lehtoniemi                 PorvU                     4.26,84           

10)  Samuel Auvinen                   JoensKa                   4.27,63           

11)  Benjamin Björkell                PorU                      4.29,91           

12)  Juuso Hava                       KU-58                     4.30,38           

     Teemu Ruippo                     JoensKa                   DNF               

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Simon Haglund                    IKFalken                  3.55,00           

2)   Ilari Piipponen                  KarhKa                    3.56,55           

3)   Perry Mackinnon                  CAN                       3.56,71           

4)   Niklas Heikkilä                  KuUS                      3.56,73           

5)   Jaakko Piesanen                  SaarijPu                  3.57,12           

6)   Wilho Hautala                    LahdA                     3.57,55           

7)   Jiri Karjalainen                 JoensKa                   3.57,69           

8)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   3.57,80           

9)   Vili Holopainen                  JoeK                      4.03,27           

10)  Alex Rauhala                     VasaIS                    4.05,24           

11)  Samu Heikkonen                   LappUM                    4.05,37           

12)  Mika Kotiranta                   JoensKa                   4.05,72           

13)  Aleksi Kivelä                    LempKiYU                  4.05,74           

14)  Jussi Huuskonen                  JyväskKU                  4.05,78           

15)  Miika Takala                     JyväskKU                  4.12,57           

 

 

N 1500m

Loppukilpailu

1)   Linnea Harala                    SomE                      4.35,22           

2)   Ilona Välimäki                   UKK                       4.36,98           

3)   Maria Murtorinne                 KuopRei                   4.38,03           

4)   Katri Gauriloff                  KUYU                      4.40,29           

5)   Maija Tukeva                     ÄhtU                      4.42,26           

6)   Lycke Karlsson                   VasaIS                    4.42,54           

7)   Salla Laukkanen                  LahdA                     4.43,05           

8)   Janette Vänttinen                PorvU                     4.45,14           

9)   Erika Utriainen                  VeitsilKV                 4.50,31           

10)  Roosa Rantanen                   KarhKa                    4.52,17           

11)  Annina Walling                   SavR                      4.54,75           

12)  Helmi Peipinen                   OulPy                     5.01,15           

13)  Siiri Rouvila                    PorvU                     5.01,81           

14)  Lotta Tarvainen                  KuopRei                   5.16,84           

15)  Sara Jukko                       IkaalU                    5.28,74           

16)  Hilja-Miina Kakkonen             JoensKa                   5.34,97           

 

 

N 100m aidat 1. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,8

1)   Reetta Hurske                    TampPy                    13,48             

2)   Maria Huntington                 TampPy                    13,63             

3)   Anni Siirtola                    HKV                       13,80             

4)   Petra-Sofia Laakso               SavR                      14,47             

5)   Nora-Julia Isoluoma              JyväskKU                  14,49             

6)   Vilhelmiina Tornberg             JyväskKU                  15,27             

     Marika Partinen                  JoensKa                   DNS               

 

 

N 100m aidat 2. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +1,1

1)   Reetta Hurske                    TampPy                    13,50             

2)   Nora-Julia Isoluoma              JyväskKU                  14,56             

3)   Petra-Sofia Laakso               SavR                      14,71             

4)   Anni Siirtola                    HKV                       15,81             

     Maria Huntington                 TampPy                    DNS               

     Vilhelmiina Tornberg             JyväskKU                  DNS               

 

 

M 110m aidat 1. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,7

1)   Elmo Lakka                       JyväskKU                  13,87             

2)   Ilari Manninen                   JyväskKU                  14,40             

3)   Miska Sundberg                   JyväskKU                  14,92             

4)   Juuso Hassi                      OriP                      15,23             

5)   Eetu Kangas                      SeSU                      15,29             

6)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  15,37             

7)   Otto Ylöstalo                    IFSibboV                  15,54             

8)   Jaakko Lintula                   EspTa                     16,29             

 

 

M 110m aidat 2. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +2,2

1)   Elmo Lakka                       JyväskKU                  13,67             

2)   Ilari Manninen                   JyväskKU                  14,44             

3)   Miska Sundberg                   JyväskKU                  14,91             

4)   Eetu Kangas                      SeSU                      15,40             

5)   Otto Ylöstalo                    IFSibboV                  15,56             

6)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  15,79             

     Jaakko Lintula                   EspTa                     DNS               

     Juuso Hassi                      OriP                      DNS               

 

 

M 400m aidat

Loppukilpailu

1)   Valtteri Toimela                 TampPy                    53,20             

2)   Vesa Kittilä                     PyhäjWi                   53,79             

3)   Kalle Stylman                    LiedPa                    55,80             

4)   Samuli Raikunen                  LiedPa                    56,24             

5)   Jere Posti                       OulPy                     57,78             

6)   Iiro Surkka                      JyväskKU                  1.00,22           

 

 

N 400m aidat

Loppukilpailu

1)   Frida Hämäläinen                 TampPy                    1.00,77           

2)   Kristiina Halonen                LappUM                    1.00,99           

3)   Mette Lukin                      KuopRei                   1.06,75           

4)   Janina Jahkola                   JyväskKU                  1.09,34           

5)   Emmi Pennanen                    JyväskKU                  1.10,62           

6)   Heidi Haapamäki                  JyväskKU                  1.11,05           

 

 

M Korkeus

Loppukilpailu

1)   Samuli Eriksson                  SalVil                    208               

     200    204    208    212    

     xo     o      xxo    xxx    

 

2)   Valtteri Välimäki                UKK                       204               

     190    195    200    204    208    

     xo     o      xxo    xo     xxx    

 

3)   Aleksi Klemola                   UllK                      200               

     190    195    200    204    

     o      o      xo     xxx    

 

4)   Valtteri Mattila                 ÄänekU                    195               

     190    195    200    

     o      o      xxx    

 

5)   Mika Polku                       VirU                      190               

     180    185    190    195    

     o      o      xo     xxx    

 

6)   Casper Tillander                 IFSibboV                  190               

     180    185    190    195    

     xo     o      xo     xxx    

 

     Arttu Mattila                    ÄänekU                    NH                

     195    

     xxx    

 

 

 

M Seiväs

Loppukilpailu

1)   Urho Kujanpää                    TampPy                    540               

     450    470    486    502    510    518    526    534    540    550    

     -      -      -      o      -      o      o      -      xo     xxx    

 

2)   Tommi Holttinen                  SomE                      526               

     450    470    486    502    510    518    526    534    540    

     -      -      -      -      xxo    -      xo     -      xxx    

 

3)   Tomas Wecksten                   KarhU                     510               

     450    470    486    502    510    518    526    

     -      -      -      -      xxo    -      xxx    

 

4)   Eetu Turakainen                  TuUL                      502               

     450    470    486    502    510    

     -      -      -      o      xxx    

 

5)   Santtu Koskiaho                  KarT                      486               

     450    470    486    502    510    

     -      o      xo     -      xxx    

 

5)   Tuomas Outinen                   LappUM                    486               

     450    470    486    502    

     -      o      xo     xxx    

 

7)   Joonas Jokivartio                JyväskKU                  486               

     450    470    486    502    

     -      xxo    xo     xxx    

 

8)   Mikko Paavola                    AlaA                      470               

     450    470    486    

     -      o      xxx    

 

9)   Pietari Outinen                  JKU                       470               

     450    470    486    

     xo     o      xxx    

 

10)  Anton Kunnas                     IFSibboV                  470               

     450    470    486    

     xxo    xo     xxx    

 

11)  Iiro Suutarinen                  ÄhtU                      450               

     450    470    

     o      xxx    

 

12)  Marcus Kytölä                    NuYU                      450               

     450    470    

     xxo    xxx    

 

     Albin Lundberg                   VasaIS                    NH                

     450    

     xxx    

 

     Aleksi Saarelainen               EspTa                     NH                

     450    470    

     -      xxx    

 

     Jere Keskinen                    VaaT                      NH                

     450    

     xxx                                        

 

 

N Seiväs

Loppukilpailu

1)   Saga Andersson                   EsboIF                    420               

     400    420    438    

     xxo    xo     xxx    

 

2)   Jatta Salmela                    VasaIS                    390               

     370    380    390    400    

     o      o      o      xxx    

 

3)   Henriikka Könönen                KuivAu                    390               

     380    390    410    

     o      xxo    xxx    

 

4)   Laura Ollikainen                 VarkKV                    390               

     370    380    390    400    

     xo     o      xxo    xxx    

 

5)   Maria Kytölä                     NuYU                      370               

     340    355    370    380    

     o      o      o      xxx    

 

6)   Venla Peltola                    LappUM                    340               

     340    355    

     xo     xxx    

 

     Anni Halko                       JyväskKU                  NH                

     320    

     xx-    

 

     Elina Peltola                    LappUM                                      

     Erica Hjerpe                     VasaIS                    NH                

     355    

     xxx    

 

     Essi Melender                    VaasVa                    NH                

     320    

     xxx    

 

     Susanna Seppänen                 JyväskKU                  NH                

     320    

     xxx    

 

 

 

M Pituus

Loppukilpailu

1)   Kalle Salminen                   JoeK                      7,67 +0,7          

     7,58   7,55   7,63   7,54   7,58   7,67   

     -0,4   +1,3   +2,1   -0,3   +0,5   +0,7   

 

2)   Roni Ollikainen                  HKV                       7,59 +1,0          

     x      7,48   x      7,59   7,51   7,57   

     +1,8   -0,3   +2,8   +1,0   +0,3   +1,2   

 

3)   Joona Kokkola                    ValtVa                    7,15 +1,1          

     7,06   7,07   x      7,04   6,99   7,15   

     +0,6   -0,2   +2,0   +1,2   +0,5   +1,1   

 

4)   Ville Hakomäki                   YliJ                      6,95 +0,9          

     x      6,49   6,95   x      6,85   x      

     -0,7   +0,3   +0,9   +0,9   +1,0   +2,3   

 

5)   Miika Mäkinen                    RiihimKi                  6,90 +0,4          

     6,74   6,82   6,85   6,90   4,88   x      

     -0,3   +1,2   +2,0   +0,4   +0,5   +1,2   

 

6)   Juuso Hassi                      OriP                      6,78 +0,3          

     6,72   6,78   6,63   5,03   6,56   x      

     +1,0   +0,3   +1,4   +1,3   +2,1   +2,0   

 

7)   Konsta Kauppinen                 OrimJy                    6,77 +1,6          

     5,00   6,63   6,66   6,77   6,72   6,77   

     +0,2   +0,8   +1,2   +0,4   +0,7   +1,6   

 

8)   Jaakko Lintula                   EspTa                     6,53 +2,9  6,14 -0,3

     6,14   6,53   4,58   x      x      x      

     -0,3   +2,9   +2,2   +1,9   -1,0   +1,0   

 

     Julius Toivola                   JyväskKU                  NM +1,1           

     x      x      x      

     +1,5   +0,3   +1,1   

         

 

 

N Kolmiloikka

Loppukilpailu

1)   Elina Kostiainen                 VihV                      12,56 +1,9          

     x      12,13  x      x      12,56  x      

     +1,2   +1,4   +1,7   +0,9   +1,9   +1,8   

 

2)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    12,52 +1,1          

     12,05  12,21  12,32  x      12,52  x      

     -0,6   +2,2   +1,6   +0,9   +1,1   +1,9   

 

3)   Saara Hakanen                    KUYU                      12,51 +1,2          

     12,32  12,02  12,17  12,13  12,43  12,51  

     +0,8   +1,5   +2,3   +2,1   +2,0   +1,2   

 

4)   Jessica Miettinen                JoeK                      12,50 +1,8          

     12,49  x      12,50  x      x      12,32  

     +1,4   -0,5   +1,8   +1,7   +0,4   +1,2   

 

5)   Liisa Naskali                    NokU                      12,15 +2,2  12,15 +0,7

     x      11,99  12,00  12,15  12,15  x      

     +0,9   +0,4   +0,8   +0,7   +2,2   +1,4   

 

6)   Roosa Mähönen                    JyväskKU                  12,02 +1,7          

     12,02  x      10,74  11,72  x      11,72  

     +1,7   +1,8   +0,5   +0,8   +1,4   +0,7   

 

7)   Ella Nisula                      KuivAu                    11,91 +1,9          

     11,76  11,91  11,64  11,48  x      x      

     +1,1   +1,9   +2,3   +1,6   +1,9   +1,8   

 

8)   Shereese Cutler                  USA                       11,79 +2,4  NM +0,2 

     x      x      11,79  x      x      x      

     +0,2   +2,5   +2,4   +2,1   +1,5   +1,8   

 

9)   Sini Sanaslahti                  KaiV                      11,65 -0,5          

     11,65  x      x      

     -0,5   +2,5   +1,5   

 

10)  Riikka Pitkänen                  SavR                      11,55 +0,8          

     11,55  11,37  11,17  

     +0,8   -0,3   -0,5   

 

11)  Milla Pirkkalainen               SavR                      11,47 +0,5          

     11,39  10,60  11,47  

     +1,2   +0,2   +0,5   

 

12)  Wilhelmiina Harju                JyväskKU                  11,29 +0,8          

     10,86  11,29  11,07  

     +0,4   +0,8   +1,3   

 

13)  Monika Ahonen                    JyväskKU                  11,19 +0,7          

     11,19  11,16  x      

     +0,7   +1,1   +1,0   

 

14)  Katariina Saarelainen            JyväskKU                  11,18 +2,1  NM +1,1 

     x      x      11,18  

     +1,1   +0,5   +2,1   

 

15)  Sofia Storbjörk                  IFÅs                      10,99 +0,5          

     10,99  10,87  10,96  

     +0,5   +0,2   +0,6   

 

16)  Janika Heikkinen                 VarkKV                    10,81 +1,1          

     x      10,81  x      

     +1,1   +1,1   +2,0   

 

17)  Essi Eriksson                    HKV                       10,57 +0,5          

     10,57  10,44  x      

     +0,5   +0,5   +1,7   

 

     Laura Rautiainen                 LahA                      NM +2,7   NM +0,5 

     x      x      x      

     +0,5   -0,2   +2,7   

 

     Mette Ukkonen                    MiKV                      NM +1,5           

     x      x      x      

     -0,2   +3,7   +1,5   

            

 

 

M Kuula

Loppukilpailu

1)   Timo Kööpikkä                    SeSU                      18,38             

     x      x      18,38  x      18,30  18,19  

 

2)   Panu Tirkkonen                   KeiK                      17,36             

     16,78  x      17,36  x      17,35  x      

 

3)   Mikko Toiviainen                 LoiJ                      16,26             

     15,80  x      15,98  x      x      16,26  

 

4)   Matti Kahilainen                 PihtipTui                 15,19             

     x      15,01  15,19  15,19  x      x      

 

5)   Ville Halonen                    PyhU                      15,16             

     x      x      15,16  x      14,72  x      

 

6)   Lauri Lindqvist                  SiilPo                    13,90             

     x      x      13,90  x      x      13,59  

 

7)   Jaakko Lintula                   EspTa                     9,78              

     9,78   x      8,34   x      9,76   8,02   

                                      

 

 

N Kuula

Loppukilpailu

1)   Senja Mäkitörmä                  VarV                      15,94             

     15,85  15,94  15,92  x      x      15,94  

 

2)   Kaisa Kymäläinen                 OriP                      15,51             

     15,51  15,23  x      x      x      15,14  

 

3)   Eveliina Rouvali                 KuopRei                   14,88             

     14,22  14,77  14,88  x      x      x      

 

4)   Kaisu Eskelinen                  MaanMa                    14,12             

     14,12  13,42  x      13,79  x      13,17  

 

5)   Henna Sallinen                   SavR                      13,56             

     x      13,29  13,56  x      x      x      

 

6)   Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  12,03             

     11,98  12,03  11,99  x      11,69  11,65  

 

7)   Elisa Oksanen                    JKU                       11,70             

     11,63  x      11,20  x      x      11,70  

 

8)   Maria Huntington                 TampPy                    11,46             

     11,13  x      x      11,02  11,46  x      

 

9)   Taija Keskinen                   YKV                       11,09             

     11,09  x      x      x      x      x      

 

 

 

M Kiekko

Loppukilpailu

1)   Pyry Niskala                     SeSU                      55,72             

     x      54,84  54,85  55,72  -      -      

 

2)   Ville Kivioja                    NokU                      53,41             

     49,37  52,25  52,97  52,09  53,41  x      

 

3)   Sami Aartolahti                  LahA                      49,23             

     47,74  x      x      x      49,23  x      

 

4)   Mika Ruhtinas                    JyväskKU                  43,49             

     x      x      x      x      43,49  42,94  

 

     Iiro Kokkonen                    JyväskKU                  NM                

     x      x      x      x      x      x                                          

 

 

N Kiekko

Loppukilpailu

1)   Krista Uusi-Kinnala              LaitJy                    51,26             

     x      47,07  x      51,26  x      50,47  

 

2)   Helena Leveelahti                VirU                      49,64             

     48,92  x      49,64  48,97  x      48,87  

 

3)   Katri Hirvonen                   JoensKa                   49,42             

     x      44,90  x      x      48,68  49,42  

 

4)   Tuula Penttinen                  PuumVi                    47,51             

     45,63  47,51  x      47,10  x      46,75  

 

5)   Tiia Tirkkonen                   KeiK                      44,44             

     42,53  x      42,06  x      x      44,44  

 

6)   Sanni Kuparinen                  JanJa                     44,30             

     x      41,11  40,86  x      x      44,30  

 

7)   Taija Tirkkonen                  KeiK                      43,47             

     37,88  40,17  42,01  40,39  41,45  43,47  

 

8)   Silja Ahonen                     ParkU                     42,85             

     39,60  x      x      40,14  x      42,85  

 

9)   Nilla Rättyä                     JanJa                     33,23             

     29,43  33,23  31,93  

 

10)  Rebekka Rekola                   JyväskKU                  32,98             

     32,12  32,98  x      

 

 

N Moukari

Loppukilpailu

1)   Krista Tervo                     KarhKa                    69,42             

     63,74  x      64,20  64,88  69,42  64,87  

 

2)   Anna Maria Orel                  EST                       68,86             

     68,33  66,22  61,87  67,84  66,56  68,86  

 

3)   Inga Linna                       RiihimKi                  65,20             

     60,09  61,16  62,94  65,20  x      61,63  

 

4)   Merja Korpela                    SoiS                      64,54             

     x      62,94  63,34  61,57  63,86  64,54  

 

5)   Johanna Witka                    SomE                      60,14             

     58,72  x      58,16  60,14  55,38  56,22  

 

6)   Kiira Väänänen                   VarpVi                    58,73             

     54,15  x      58,32  x      x      58,73  

 

7)   Hannamari Kinnunen               JyväskKU                  53,16             

     51,48  x      52,76  52,91  x      53,16  

 

 

 

T15 80m aidat

1)   Saga Vanninen                    TampPy                    11,46             

2)   Alisa Seilonen                   JyväskKU                  11,48             

3)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  12,33             

4)   Johanna Nieminen                 JyväskKU                  12,73             

5)   Gea Zitting                      JyväskKU                  12,73             

6)   Netta Leppänen                   JyväskKU                  12,88             

7)   Petra Väkeväinen                 LajV                      12,92             

8)   Minea Vertala                    JyväskKU                  13,14             

9)   Kerttu Valtonen                  EspTa                     13,52             

10)  Petra Koskinen                   JyväskKU                  15,06             

11)  Enni Viljanmaa                   JyväskKU                  15,27             

     Mimosa Teerijoki                 JyväskKU                  DNF               

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,6

1)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  12,33             

2)   Petra Väkeväinen                 LajV                      12,92             

3)   Kerttu Valtonen                  EspTa                     13,52             

4)   Petra Koskinen                   JyväskKU                  15,06             

5)   Enni Viljanmaa                   JyväskKU                  15,27             

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8

1)   Saga Vanninen                    TampPy                    11,46             

2)   Alisa Seilonen                   JyväskKU                  11,48             

3)   Johanna Nieminen                 JyväskKU                  12,73             

4)   Gea Zitting                      JyväskKU                  12,73             

5)   Netta Leppänen                   JyväskKU                  12,88             

6)   Minea Vertala                    JyväskKU                  13,14             

     Mimosa Teerijoki                 JyväskKU                  DNF               

 

 

P15 100m aidat

Loppukilpailu, Tuuli: +2,1

1)   Juho Koivisto                    JyväskKU                  15,25             

2)   Joonas Lapinkero                 JyväskKU                  15,40             

3)   Ville Väliharju                  TampPy                    15,99             

 

 

M17 800m

Loppukilpailu

1)   Aleksi Rajaniemi                 LahdA                     2.02,31           

2)   Tuomas Seppänen                  JyväskKU                  2.03,37           

3)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.05,81           

4)   Okko Vuorikoski                  LahdA                     2.07,49           

5)   Kalle Lahtinen                   TampPy                    2.07,60           

6)   Justus Luonela                   LahA                      2.07,90           

7)   Valtteri Konttinen               JyväskKU                  2.10,34           

8)   Otto Vilpponen                   KuopRei                   2.10,83           

9)   Patrik Järvinen                  TampPy                    2.13,65           

10)  Onni Ikonen                      HanH                      2.19,00           

 

 

N17 800m

Loppukilpailu

1)   Alisa Virtanen                   JyväskKU                  2.13,09           

2)   Venla Marjanen                   KaipVi                    2.22,82           

3)   Milja Lahtinen                   SuolU                     2.28,99           

4)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   2.29,94           

5)   Adele Vainio                     IkaalU                    2.30,55           

6)   Christine Kuusisto               JyväskKU                  2.36,62           

7)   Katri Saavalainen                SysS                      2.38,77           

 

 

N17 100m aidat

1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    13,65             

2)   Tanja Kokkonen                   LappUM                    13,87             

3)   Sofia Lindholm                   KuivAu                    14,06             

4)   Ella Nisula                      KuivAu                    14,22             

5)   Sonja Stång                      KuivAu                    14,24             

6)   Niina Karttunen                  SavR                      14,47             

7)   Kaisa Pousi                      TampPy                    14,49             

8)   Erin Karjalahti                  NurmijYU                  14,57             

9)   Roosa Toivonen                   HKV                       14,83             

9)   Laura Koivisto                   JyväskKU                  14,83             

11)  Jonna Voutilainen                KuopRei                   15,05             

12)  Salla Tuominen                   TampPy                    15,30             

13)  Janika Pulkkinen                 SavR                      15,37             

14)  Ada Zitting                      JyväskKU                  15,47             

15)  Wilhelmiina Harju                JyväskKU                  16,43             

16)  Camilla Forsberg                 JyväskKU                  17,02             

     Vappu Valtonen                   EspTa                     DNF               

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,9

1)   Ada Zitting                      JyväskKU                  15,47             

2)   Wilhelmiina Harju                JyväskKU                  16,43             

3)   Camilla Forsberg                 JyväskKU                  17,02             

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7

1)   Erin Karjalahti                  NurmijYU                  14,57             

2)   Roosa Toivonen                   HKV                       14,83             

3)   Jonna Voutilainen                KuopRei                   15,05             

4)   Salla Tuominen                   TampPy                    15,30             

5)   Janika Pulkkinen                 SavR                      15,37             

     Vappu Valtonen                   EspTa                     DNF               

 

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,6

1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    13,65             

2)   Tanja Kokkonen                   LappUM                    13,87             

3)   Sofia Lindholm                   KuivAu                    14,06             

4)   Ella Nisula                      KuivAu                    14,22             

5)   Sonja Stång                      KuivAu                    14,24             

6)   Niina Karttunen                  SavR                      14,47             

7)   Kaisa Pousi                      TampPy                    14,49             

8)   Laura Koivisto                   JyväskKU                  14,83             

 

 

M17 110m aidat 1. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,9

1)   Juuso Peltola                    JyväskKU                  14,23             

2)   Eero Hirvinen                    KanksLei                  14,24             

3)   Arttu Peltola                    JyväskKU                  14,80             

 

 

M17 110m aidat 2. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,1

1)   Juuso Peltola                    JyväskKU                  14,19             

2)   Eero Hirvinen                    KanksLei                  14,52             

3)   Arttu Peltola                    JyväskKU                  18,61             

 

 

M17 400m aidat

Loppukilpailu

1)   Chibunna Ezeabasirim             HKV                       54,43             

     Harri Alatupa                    JyväskKU                  1.02,66           

 

 

N17 400m aidat

Loppukilpailu

1)   Pinja Heinonen                   TampPy                    1.02,44           

2)   Johanna Kylmänen                 RaisKu                    1.03,24           

3)   Erin Karjalahti                  NurmijYU                  1.03,60           

4)   Venla Pulkkanen                  LahdA                     1.06,78           

5)   Ella Pullinen                    JanJa                     1.11,74           

 

 

N17 Pituus

Loppukilpailu

1)   Saga Vanninen                    TampPy                    5,72 +2,0          

     5,35   5,36   5,72   x      5,36   5,22   

     +0,6   +0,3   +2,0   +1,1   +1,4   -0,6   

 

2)   Riina Heikkonen                  LappUM                    5,31 +2,7  5,26 +1,1

     4,94   5,31   5,21   4,93   5,20   5,26   

     +1,6   +2,7   +1,0   -0,5   +0,9   +1,1   

 

3)   Vilma Itälinna                   TampPy                    5,27 +0,9          

     5,27   5,13   5,22   x      5,11   5,07   

     +0,9   +0,5   +2,2   +1,5   +0,6   +0,9   

 

4)   Alisa Seilonen                   JyväskKU                  5,19 +1,5          

     4,75   4,94   5,04   4,98   5,19   4,95   

     +0,8   +1,4   +1,0   +1,2   +1,5   +1,6   

 

5)   Siiri Salo                       JyväskKU                  4,88 +1,8          

     4,69   4,78   4,88   4,63   4,80   4,71   

     +1,5   +2,5   +1,8   -0,7   +2,1   +1,9   

 

6)   Saga Sievänen                    JyväskKU                  4,64 +0,5          

     4,48   4,64   4,54   3,21   4,30   4,49   

     +0,2   +0,5   +2,3   +0,8   +1,9   +1,6   

 

7)   Petra Väkeväinen                 LajV                      4,57 +1,6          

     x      x      4,55   x      4,43   4,57   

     +1,0   +0,9   +3,2   -0,5   +1,8   +1,6   

 

8)   Emma Kuikka                      JanJa                     4,53 +1,7          

     x      4,16   4,53   x      x      4,47   

     +2,1   +1,0   +1,7   +0,6   +1,0   +1,8   

 

9)   Gea Zitting                      JyväskKU                  4,41 +2,1  4,37 -0,7

     4,28   4,37   4,41   

     +1,7   -0,7   +2,1               

 

 

M17 Kolmiloikka

Loppukilpailu

1)   Jonatan Kinnunen                 SaarijPu                  14,18 +0,7          

     13,76  14,18  13,92  12,18  13,83  x      

     -1,1   +0,7   -0,1   -1,8   +2,1   +0,5   

 

2)   Rasmus Hiltunen                  SavR                      13,74 +2,0          

     13,53  x      13,37  13,40  13,49  13,74  

     +0,4   +2,3   -0,4   +0,2   +0,7   +2,0   

 

3)   Kristian Peltola                 JyväskKU                  13,17 +0,6          

     13,17  13,17  13,14  12,61  12,76  12,85  

     +0,5   +0,6   +1,3   -0,1   +1,1   +0,9              

 

 

M17 Kuula

Loppukilpailu

1)   Vesa Leveelahti                  VirU                      17,27             

     x      x      17,27  x      x      x      

 

 

 

N17 Moukari

Loppukilpailu

1)   Julia Kivinen                    KaustPV                   64,94             

     x      63,41  64,66  x      64,94  x      

 

2)   Aada Koppeli                     JyväskKU                  60,32             

     58,05  x      x      x      60,32  x      

 

3)   Kiia Siponen                     ÄänekU                    57,80             

     55,62  57,80  57,56  54,40  56,83  x      

 

4)   Minttu Kovanen                   SavR                      53,24             

     52,17  49,97  52,32  51,26  49,57  53,24  

 

5)   Saara Porthan                    SiilPo                    45,42             

     x      x      43,91  x      45,42  x      

 

6)   Emmi Mäkäläinen                  JyväskKU                  30,95             

     29,64  x      30,95  30,45  x      x      

 

 

 

M19 200m

1)   Santeri Örn                      PolvijU                   22,04             

2)   Daniel Savolainen                JyväskKU                  22,40             

3)   Niilo Mustalahti                 SeinäjSU                  22,81             

4)   Joonas Liukkonen                 JuvU                      23,33             

5)   Pietari Valoranta                JyväskKU                  23,43             

6)   Eetu Kumpulainen                 KuopRei                   23,81             

7)   Vilho Happonen                   JyväskKU                  23,93             

8)   Arttu Ahola                      JyväskKU                  24,66             

9)   Veikko Hirvonen                  SavR                      26,46             

     Petteri Monni                    JyväskKU                  22,81             

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,8

1)   Pietari Valoranta                JyväskKU                  23,43             

2)   Vilho Happonen                   JyväskKU                  23,93             

3)   Arttu Ahola                      JyväskKU                  24,66             

4)   Veikko Hirvonen                  SavR                      26,46             

     Petteri Monni                    JyväskKU                  22,81             

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,4

1)   Santeri Örn                      PolvijU                   22,04             

2)   Daniel Savolainen                JyväskKU                  22,40             

3)   Niilo Mustalahti                 SeinäjSU                  22,81             

4)   Joonas Liukkonen                 JuvU                      23,33             

5)   Eetu Kumpulainen                 KuopRei                   23,81             

 

 

N19 200m

1)   Mette Baas                       VeitsilKV                 24,97             

2)   Tiia Tammisalo                   EsIF                      25,20             

3)   Vilma Itälinna                   TampPy                    25,60             

4)   Sara Siltala                     HKV                       25,66             

5)   Oona Laine                       YlöjU                     25,83             

6)   Elin Mickos                      IFSibboV                  25,98             

7)   Maisa Laakso                     IFDr                      26,23             

8)   Reeta-Mari Mäntyselkä            KuopRei                   26,82             

9)   Neea Flyktman                    KaipVi                    26,98             

10)  Johanna Kulmala                  JKU                       27,16             

11)  Mari Heinonen                    KajKi                     27,25             

12)  Siiri Karjalainen                LahdA                     27,32             

13)  Iina Nykänen                     LahdA                     27,37             

14)  Camilla Forsberg                 JyväskKU                  28,75             

     Jenny Asplund                    LarsmoIF                  DQ                

     Emma Koistinen                   JyväskKU                  DNS               

 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,3

1)   Neea Flyktman                    KaipVi                    26,98             

2)   Johanna Kulmala                  JKU                       27,16             

3)   Mari Heinonen                    KajKi                     27,25             

4)   Iina Nykänen                     LahdA                     27,37             

5)   Camilla Forsberg                 JyväskKU                  28,75             

 

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8

1)   Vilma Itälinna                   TampPy                    25,60             

2)   Oona Laine                       YlöjU                     25,83             

3)   Maisa Laakso                     IFDr                      26,23             

4)   Reeta-Mari Mäntyselkä            KuopRei                   26,82             

5)   Siiri Karjalainen                LahdA                     27,32             

     Jenny Asplund                    LarsmoIF                  DQ                

 

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,8

1)   Mette Baas                       VeitsilKV                 24,97             

2)   Tiia Tammisalo                   EsIF                      25,20             

3)   Sara Siltala                     HKV                       25,66             

4)   Elin Mickos                      IFSibboV                  25,98             

     Emma Koistinen                   JyväskKU                  DNS               

 

 

N19 100m aidat

Loppukilpailu, Tuuli: +1,4

1)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    14,25             

2)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   15,64             

3)   Jutta Väkeväinen                 LajV                      16,57             

     Camilla Kohl                     EspTa                     DNS               

     Gia Reinholm                     KarhKa                    DQ                

     Petra-Sofia Laakso               SavR                      DNF               

 

 

M19 110m aidat 1. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,9

1)   Jesse Väyrynen                   JyväskKU                  14,79             

2)   Joni Järvinen                    LahdA                     14,86             

 

 

M19 110m aidat 2. juoksu

Loppukilpailu, Tuuli: +0,1

1)   Jesse Väyrynen                   JyväskKU                  14,66             

2)   Joni Järvinen                    LahdA                     14,81             

 

 

N19 Pituus

Loppukilpailu

1)   Oona Nieminen                    JyväskKU                  5,68 +1,7          

     5,54   5,63   5,68   5,44   5,39   5,49   

     -0,3   +1,4   +1,7   +1,7   -0,7   +1,1   

 

2)   Jutta Väkeväinen                 LajV                      5,57 -0,8          

     5,57   5,29   5,17   5,03   5,23   5,23   

     -0,8   +1,9   +0,7   +0,8   +1,0   +2,1   

 

3)   Gia Reinholm                     KarhKa                    5,54 +1,4          

     5,45   5,54   x      5,24   5,49   5,43   

     +1,3   +1,4   +0,2   +0,6   +1,5   +1,7   

 

4)   Kaisa Pousi                      TampPy                    5,14 +2,0          

     5,13   5,14   5,12   5,12   5,11   5,10   

     +1,0   +2,0   +0,7   +1,7   +1,1   +0,7   

 

5)   Iida Mäkelä                      SavonlRie                 4,98 +1,1          

     x      2,84   4,80   4,74   3,55   4,98   

     +1,8   +2,3   +0,8   +1,8   -0,3   +1,1   

 

6)   Petra Kallionpää                 JanJa                     4,67 +0,4          

     4,67   x      4,55   4,49   4,35   x      

     +0,4   +2,1   +0,8   +0,3   -0,5   +1,0   

 

     Janina Jaatinen                  JyväskKU                  4,59 -0,5          

     4,32   x      4,59   4,44   4,42   4,48   

     +2,1   +1,4   -0,5   +1,4   -0,2   +1,2   

 

     Sini Toivola                     JyväskKU                  5,44 +1,3          

     5,44   x      5,34   x      -      -      

     +1,3   +2,1   +0,7   +1,4                 

 

 

 

M19 Kolmiloikka

Loppukilpailu

1)   Iikka Alingue                    JanJa                     15,00 +2,7  14,98 -0,3

     14,98  14,46  14,35  x      14,78  15,00  

     -0,3   +0,3   -1,1   +0,5   +1,3   +2,7   

 

2)   Juho Nieminen                    JyväskKU                  14,52 -1,4          

     x      14,52  14,16  x      x      x      

     -0,4   -1,4   -1,2   +0,6   +1,3   +2,3   

 

 

 

M19 Kuula

Loppukilpailu

1)   Arttu Korkeasalo                 LielKi                    18,85             

     18,52  x      18,85  x      x      x      

 

2)   Kalle Yrjänä                     HimU                      13,50             

     12,89  13,09  13,05  13,50  x      x      

 

 

 

N19 Moukari

Loppukilpailu

1)   Inka Hasanen                     JKU                       47,81             

     x      x      46,62  47,81  x      43,97  

 

2)   Kaisu Eskelinen                  MaanMa                    47,63             

     47,63  x      44,13  x      x      46,46  

 

3)   Unna Sinivuori                   JyväskKU                  43,67             

     41,99  43,49  42,84  43,52  43,67  41,76